Rekuperacja, zapewnia zdrowie i komfort oraz stały dopływ świeżego powietrza - Vaillant, Sainier Duval, Viessmann, de Dietrich, Junkers, Buderus

poradnik budowy
Title
Przejdź do treści
Rekuperacja
Jeżeli budujesz nowy dom to z całą pewnością masz dylemat dotyczący rekuperacji. Czy rekuperacja jest ci potrzebna, czy nie wystarczy standardowa wentylacja? Takie problemy pojawiają się raczej w okresie, kiedy już wbijamy szpadel w działkę. Chociaż są osoby, które znają zalety i działanie rekuperacji, i od razu decydują się na zmniejszenie ilości kominów, świadomie wybierają takie a nie inne źródła ciepła itd.

Trzeba też powiedzieć jasno, że rekuperacja to przede wszystkim zdrowie. Oszczędzanie i rekuperacja to pojęcie bardzo wątpliwe, o czym napiszemy później, ale możemy mieć nadzieję, że każda osoba o te zdrowie w jakimś tam sensie chce dbać.
Czy rekuperacja się opłaca?

Rekuperacja sama w sobie nie jest źródłem ciepła. Podobnie jak najlepsza izolacja nie sprawi, że w domu będzie ciepło. Przy rekuperacji jest podobnie. Ona sama nie jest źródłem ciepła chyba, że w kanałach wstawimy nagrzewnice, ale ...

Głównym zadaniem rekuperacji jest zapewnienie komfortu mieszkania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to przecież wentylacja z odzyskiem ciepła, a nie magiczny system służący do ogrzewania domu. Ona sam w sobie nie sprawi, że będzie cieplej. To ciepło trzeba wytworzyć. Rekuperacja sprawić może jedynie to, że nie będziemy tego ciepła w głupi sposób tracić.

Wiele osób twierdzi, że rekuperacja nigdy się nie zwróci. I są to osoby, które mają racje. Inni znowu twierdzą, że rekuperacja to podstawa, że ich rachunki za ogrzewanie byłoby o wiele wyższe bez rekuperacji - i oni też mają racje. Jaka jest więc prawda na ten temat? Otóż prawda jest dla taka, że życie każdego, postrzeganie świata, sprawy zdrowia dla różnych osób mają różne znaczenie.
serwis grabowski
Wróć do spisu treści